גיזום עץ לימון

עץ לימון נותן המון, ממש כמו הפרי עצמו. הוא מוסיף הרבה חן לגינה ואפשר לגדל אותו במקומות רבים בלי הרבה בעיות. לא סתם הוא נפוץ מאוד גם בגינות פרטיות וזה הזמן להבין כיצד בדיוק מתייחסים אליו ומתי צריך לגזום אותו

כיצד גוזמים עץ לימון?

גיזום עץ לימון חייב להתבצע בצורה מקצועית וזה אומר שמישהו מקצועי צריך לבצע אותו וכמובן עם כלים מתאימים. נתחיל מהכלים שאולי חלק מהם יהיו מוכרים לכם, יש צורך במזמרה כדי לחתוך את הענפים וכמובן את הפירות עצמם אם יש בזה צורך. כמו כן לעתים יש צורך לגזום את העץ בגובה ולכן יש צורך בסולם. חשוב לזכור שעצי לימון לא מגיעים לגבהים גבוהים במיוחד אך בכל זאת חשוב להשתמש בקסדה כי אם ענף ייפול מהגובה הוא יכול לגרום לנזק רב כאשר גם הלימון עצמו יכול ליפול מהגובה בשל תנודות העץ.

מה הסיבות לגיזום עץ?

יש הרבה סיבות שבגינן יש צורך לגזום את עץ הלימון כאשר אחת מהסיבות הנפוצות ביותר היא ריקבון של הענפים. אמנם ריקבון של הענפים זה מצב עגום מאוד כי הנזק יכול להיות גדול, אך אפשר לצמצם אותו כמה שניתן אם מבצעים את הגיזום בזמן. גיזום הענפים הרקובים יכול למנוע את התפשטות הריקבון שככל הנראה נוצר ממחלה של העץ, אולי מזיהום.

גיזום עצים יכול להתבצע גם עם העץ עצמו כבר שבור או הרוס בחלקו. מצב כזה יכול לקרות כאשר העץ נחבל מרכב או מטיפוס על הענפים שלו, אך הסיבה הנפוצה ביותר היא סופה קשה. במצב כזה מוטב לגזום את הענפים השבורים או אלו שנהרסו במקצת ולא להסתכן בנפילה שלהן במפתיע, אולי על מישהו שבמקרה יהיה מתחתם.

עוד סיבה לגיזום העץ היא הרחקת מזיקים. לעתים גוזמים את הענפים שאליהם נמשכים מזיקים וכך אפשר למנוע מהבעיה להתרחב. אפשר גם לגזום את העץ כאשר יש צורך לפנות מקום לחדירת קרני השמש אלא החלקים הפנימיים יותר שלו. במצב שבו לא יגיע אור אל החלק הפנימי שלו יכול להיות שהענפים הפנימיים יגדלו לשווא ללא כל פרי

מי יכול לגזום אותו?

גיזום עצי לימון יכול להתבצע גם באופן עצמאי אך צריך לזכור כי אם המשימה לא תתבצע בצורה נכונה העץ עצמו יכול להיפגע מאוד, שלא לדבר על הפגיעה בכם. עצי לימון פשוטים מאוד לגיזום אך אם החלטתם לגזום אותם בעצמכם חשוב שתעברו קורס מיוחד או לכל הפחות הדרכה מתאימה. כמו כן אתם צריכים שיהיו לכם את הכלים המתאימים לכך וכמובן לדעת מתי צריך לגזום אותו ולא רק מהי השיטה הנכונה. חשוב לזכור שיש מצבים רבים לגיזום, מצבים שיכולים להשתנות ולשנות את דרך הגיזום לפי מצב העץ.
לכן מומלץ תמיד לעבוד עם גוזם עצים מקצועי בעל הסמכה, רישיון וניסיון.