גיזום עץ רימון

את הרימון כולנו מכירים ולא רק בגלל שהוא אחד מהמאכלים המסורתיים בראש השנה אלא בגלל שהוא פשוט טעים. כמו כן הוא אחת הברכות הגדולות ביותר לפריון. את כל פרטי הטריוויה הללו אולי הכרתם אך האם אתם יודעים איך נראה עץ רימון? זה הזמן לדבר עליו ובעיקר על הגיזום שלו.

גיזום העץ לתפוקה מירבית

גיזום עץ רימון מתבצע מכמה סיבות שונות אך עיקר הגיזומים מתבצעים כדי שהעץ יפיק כמה שיותר פרי. כאשר גוזמים את העץ ניתן להסיר את החלקים הפחות פוריים שלו וכך להקצת יותר משאבים לענפים היותר פוריים. למשל, אם יש ענף שלא גדלים עליו רימונים רבים, אחרי הגיזום שלו העץ יפסיק להשקיע אנרגיה בהצמחת הענפים הללו וישקיע יותר אנרגיה בענפים הפוריים יותר. כמו כן חשוב לזכור כי גיזום העץ נועד גם להחדיר יותר קרני שמש אל החלקי הפנימיים שלו כי לעתים התעבות של ענפים מונעת מהענפים הפנימיים יותר לקבל אור שנחוץ לצמיחתם.

הגיזום שומר על האסתטיקה

יש עוד הרבה סיבות שבגללן יש צורך לגזום עצי רימון, כמו למשל ענפים שבורים שיכולים לסכן אנשים וכן הלאה. עם זאת צריך לזכור כי גיזום העץ יכול להיות גם דבר אסתטי לחלוטין. גיזום עץ רימון יכול לעצב מחדש את הגינה שלכם כאשר עצי רימון יכולים לגדול גם בגינה פרטית אם יש להם את התנאים הנחוצים. כמו כן יש לציין כי גיזום עץ רימון יכול להיות משמעותי מאוד מבחינה בטיחותית ואסתטית, כמו למשל כאשר הענפים שלו צומחים לכיוון חלון הבית או למדרכה או כביש. במצב כזה יש צורך לגזום אותו כדי שלא יסכן אחרים ולא יסכן את עצמו בחבלה.

כיצד גוזמים את עץ הרימון?

גיזום עץ רימון חייב להתבצע עם כלים מתאימים. אי אפשר לגזום את העץ בצורה שאינה מקצועית כי וזה אומר שגם אם יש לכם קאטר חזק שיכול לגזום דברים הרבה יותר קשים מענף של עץ רימון, אי אפשר להשתמש בו. הסיבה לכך היא שגיזום לא נכון יכול לגרום לענף לצמוח שוב, ולעתים גיזום עם להב שאינה מתאימה לחיתוך ענפים תגרום לו להינזק מאוד. חשוב לזכור כי גיזום העץ יכול להיות בעייתי במיוחד גם אם מדובר בעיתוי לא נכון, שיכול לפספס לחלוטין את המטרה שלשמה גוזמים אותו מלכתחילה. הגיזום חייב להתבצע בזהירות וכמובן רק על ידי גוזם מקצועי שיודע מה הוא עושה.

מהי חשיבותה של עבודה זהירה?

אם העבודה לא תתבצע בצורה מקצועית יכולים לקרות סיבוכים רבים. הסיבוך הגדול ביותר הוא כמובן פגיעה בגוזם עצמו או בנוכחים במקום. לעתים גוזמים ענף גדול מידי בלי שיש את ציוד הבטיחות המתאים והוא יכול לחבול בראשו של הגוזם. במצב אחר יכול להיות שהגוזם ייפול על הרצפה מהגובה ואז יינזק מאוד, ובמקרים אחרים הוא יחתוך בטעות את אצבעותיו במהלך הגיזום.