גיזום גפן

גיזום גפן היא אחת המשימות הנפוצות ביותר שיש כיוון שעץ גפן נפוץ מאוד בישראל. זה הזמן להבין מדוע צריך לגזום את הגפן וכיצד עושים זאת בצורה טובה ויעילה כך שהגיזום ייטיב עמו ולא חלילה יפגע בו.

גיזום למען גדילה נכונה

הגיזום של עץ הגפן צריך להתבצע בשל הרבה סיבות אך הסיבה הראשית היא כדי שהוא יצמח ובצורה נכונה. לעתים הפירות שצומחים על העץ יכולים להיות בשלים מאוד בעוד שפירות אחרים שצומחים על ענפים אחרים יהיו רקובים או שעוד לא יבשילו. כמובן שבמצב כזה מוטב לקטוף את הפירות הטובים אך בכל זאת יש לחשוב על דרך כדי למנוע את הבעיה הזו. הצמיחה תהיה בצורה כזו כיוון שחלק מהענפים מקבלים יותר אור מענפים אחרים ולעתים העץ בכלל צומח למקום שהוא לא אמור לצמוח אליו. לכן גיזום גפן חייב להתבצע בצורה מקצועית תוך הבנה מאלו ענפים כדאי להיפטר ומאלו לא.

אלו עוד סיבות יש לגיזומו?

יש עוד סיבות שבגללן יש לגזום את עץ הגפן כאשר לעתים הוא פשוט מפריע לעצים אחרים או לאנשים שבסביבה. אמנם עץ גפן בדרך כלל יהיה בכרם אך לעתים הוא יגדל במקומות בהם הוא יכול להפריע לציבור ולעתים אפילו לסכן את מי שלידו בקריסה, כמו למשל אחרי סופה. במצבים כאלו חשוב לטפל בו כמה שיותר מהר כאשר הטיפול חייב להיות מקצועי ומדויק. כמו כן יש חלקים בעץ שיכולים להיות רקובים ונגועים במחלו ובריקבון ולכן יש צורך לגזום אותם לפני שהם יתפשטו גם לענפים אחרים.

לגזום אותו בעת הנכונה

את עץ הגפן יש צורך לגזום בזמן המתאים. אם הוא ייגזם בשלב מוקדם או מאוחר מידי יכול להיות שהגיזום רק יפגע בו. חשוב לזכור כי הגיזום יכול להיות מקצועי אך אם הוא לא יתבצע בטיימינג הנכון יתפספסו כל היתרונות שלו ולכן יש לקרוא לגוזם עצים מקצועי בזמן הנכון. הגיזום של העץ צריך להתבצע בכמה שלבים, כל סיבת גיזום דורשת מועד אחר, כך למשל גיזום הענפים התקולים או הלא פוריים צריך להתבצע בקיץ ובסוף החורף.

לגזום אותו במקצועיות

אין ספק שמועד הגיזום הוא עניין משמעותי מאוד לאיכות הכללית שלו ולתרומה שלו לעץ באופן כללי, אך בכל זאת יש לזכור כי הגיזום צריך להיות קודם כל מקצועי. אם הגיזום לא יהיה מקצועי, גם אם הוא יתבצע במועד הנכון הוא יכול להיות בעייתי מאוד. צריך לזכור כי הגיזום צריך להתבצע עם ציוד גיזום מתאים שאין לכל אחד אפילו אם יש לו עץ בגינה ולכן בכל מקרה יש צורך בגוזם עצים מקצועי, גם אם המשימה נראית לכם פשוטה. תמיד חשוב לזכור שגיזום לא נכון יעלה לכם בטווח הארוך הרבה יותר אחרי שתאבדו את התפוקה של אחד העצים.